29 Şubat 2024, Perşembe - 11:02
bİlgİ

WordPress te siteyi hızlandırma ve CPU kullanımını düşürme

WordPress altyapısını kullanan bir sitemiz ve küçük bir host alanına sahip isek internet sitemiz hit almaya ve güncel tutmaya çalıştıkça yavaşlamaya başlayacaktır. Bu yazımızda küçük ölçekli sunucularda barındırılan wordpress alt yapılı sitelerimizi hızlandırmayı anlatacağım.

WordPress sistemi CPU kullanımını fazla tüketen bir sistemdir.Özellikle kendi sunucularımızda depolandırdığımız resimler cpu kullanımını arttırdığı gibi bandwith(trafik) alanınıda arttırmaktadır.Elimizden geldiği kadar resimleri başka sunuculardan almaya çalışacağız.Kendi resimlerimizi cloud sistemlere koyarak link yoluyla internet sitelerimizde yayınlayabiliriz ya da hazır web site yap sitelerinden bir site açıp resimlerimizi oradada depolayabiliriz.

İkinci bir olay ise gereğinden fazla eklenti kurarak siteyi hantallaştırabiliriz.Bunun için gerekmedikçe eklenti (plugin) kurmaktan vazgeçmeli yapabiliyorsak function.php ile işi halletmemizdir.

Diğer bir etken fazla temaları sitemizde barındırmamalıyız.

En önemlisi bir Cache eklentisi kurmaktır.Cache eklentileri sitenin css, html özelliklerini sıkıştırarak cpu kullanımını azaltmaktadır. Tekrar eden kullanıcılara cache üzerinden istek gönderir. CPU kullanımını azalttığı için site bir nebzede olsa eskisine göre daha hızlı açılabilmektedir.

Bir kaç cache eklentisi :

WP Fastest Cache (Türkçe dil seçeneği mevcut)

WP Super Cache

İlginizi Çekebilir

Youtube’dan videoyu kaliteli mp3’e dönüştürme

Bir çoğumuz YouTube’dan bir müzik klibini izledikten sonra onu mp3 olarak bilgisayarımıza veya telefonumuza kaydetmek ...

Bir Yorum

  1. emeğinize sağlık güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir